Jak (ne)instalovat podlahové topení - Wavin Academy

Jak (ne)instalovat podlahové topení

30.01.2017

Máte jen jeden pokus, jinak půjde o pěkně drahý špás. O čem je řeč? O podlahovém topení. Existuje hodně faktorů, které musíte vzít během návrhu topení i jeho instalace do úvahy. Aby se vám to povedlo hned napoprvé, čtěte pozorně několik následujících rad, které jsme pro vás připravili.

Takto ano!

1. Než začnete, rozhodněte se, zda potřebujete speciální oběhové čerpadlo či nikoliv
Podle velikosti vytápěné podlahové plochy se rozhodněte, zda zvolíte rozvody se speciálním oběhovým čerpadlem nebo bez. Pokud jde o malý prostor, postačí vám běžný kondenzační kotel, který dokáže zajistit, aby voda patřičně cirkulovala v celém systému. Malým prostorem máme na mysli prostor cca. do 80 m2 vytápěné plochy, nebo zahrnující maximálně deset topných okruhů. Pokud je plocha větší, je dobré osadit celý systém speciálním oběhovým čerpadlem.

Instalace podlahového topení

 

 

 

 

 

2. Zjistěte, zda je třeba regulovat teplotu v každé místnosti zvlášť
Ve 30 až 40 procentech instalací podlahového vytápění lidé požadují, aby bylo možné regulovat teplotu v každé místnosti zvlášť, neboli aby bylo možné nastavit odlišnou teplotu v různých prostorech. Pokud to vyžadujete i vy, pak využijte elektrický systém regulace, který umožňuje otevřít a zavřít jednotlivé části celého systému. Na tuto možnost je vhodné pamatovat již při tvorbě návrhu celého systému. Regulační systém je samozřejmě možné instalovat i později, ovšem pouze v bezdrátové variantě.

3. Okrajové zóny – ano, nebo ne?
V některých situacích, například pokud má váš dům prosklenou stěnu, je dobré vytvořit v místnosti okrajovou zónu. Ta umožní vyvarovat se tepelným ztrátám v jednotlivých částech místnosti a zaručí optimální tepelnou pohodu. Okrajové zóny se zpravidla vytvářejí zahuštěním (menší roztečí) trubek podlahového vytápění.

Instalace podlahového topení

 

 

 

 

 

 

4. Vyberte nejlepší místo pro rozdělovač podlahového vytápění
Při návrhu podlahového vytápění přemýšlejte pečlivě a především dobře volte místo pro rozdělovač. Ten by neměl zavazet, ale měl by být snadno připojitelný na centrální rozvody topení a přívodní potrubí podlahového topení by mělo být co nejkratší. Často se proto instaluje například v šatně, chodbě anebo v hale. Ovšem pozor – máte malou halu? Je to vhodné místo pro rozdělovač? Ne! Proč? Protože pokud všechny přívody i zpětné vedení vedou halou, pak bude teplota v hale sama o sobě špatně regulovatelná. Pokud můžete, pak raději zvolte jiné místo.

Instalace podlahového topení

 

 

 

 

 

 

 

 

5. Vypočtěte tepelnou ztrátu
Protože kvalitní výpočet tepelných ztrát stojí peníze, bývá často opomíjen. My vám ale rozhodně doporučujeme tuto malou investici zahrnout do celkového projektu. Tento propočet vám totiž jasně ukáže, kolik tepla budete potřebovat, abyste dosáhli požadované komfortní teploty v různých místnostech domu. Kdo ví, třeba se dozvíte, že pro vaše účely stačí položit rozvody topení v menší hustotě, než jste mysleli. A výsledek? Menší náklady a menší zátěž pro životní prostředí. Bez výpočtu tepelných ztrát nelze prakticky navrhnou kvalitní podlahové vytápění.

Instalace podlahového topení

 

 

 

 

 

 

Takhle ne!

1. Vrtání do podlahy s podlahovým topením?
Pozor na vrtání! I přesto, že máte po ruce projekt, je zde riziko, že navrtáte potrubí. Doporučujeme vše, co je potřeba, připevnit k podlaze (prahy, podlahové lišty či podobně) pouze přilepit. Pokud je vrtání nevyhnutelné, tak vrtejte, ale velmi opatrně a ne příliš hluboko.

2. Teplota podlahy více jak 29 °C
Teplota podlahy vyšší než 29°C (33°C v koupelnách) zaručí, že se vaše nohy budou přehřívat. V takovém případě zjistíte, že podlahové topení není vůbec příjemné. Nezapomeňte, že ten, kdo podlahové topení projektuje a instaluje, musí počítat s doporučenou teplotou podlahy – nechtějte tedy více.

3. Ne-nepropustné trubky
Pokud instalujete nový topný systém, vždy vybírejte kvalitní trubky s kyslíkovou barierou. Pokud je nezvolíte, pak hrozí některým částem topného systému koroze, což může negativně ovlivnit spolehlivost kotle s čerpadlem. A to životnosti systému právě nepomáhá.

Instalace podlahového topení

 

 

 

 

 

 

4. Žádné dilatační spáry
Všechny podlahové povrchy se v závislosti na teplotě roztahují a smršťují, proto je třeba počítat s určitou tolerancí, jinak může teplota povrch podlahy nepěkně poškodit. Předejít prasklinám lze pomocí dilatačních spár, zvlášť pokud instalujeme podlahové topení v místnostech s podlahovou plochou větší než 40 metrů čtverečních. I když se to někdy může zdát v luxusní mramorové podlaze jako neestetické, rozhodně to zamezí velkým následným škodám.