Projekt „Wavin do škol“ a spolupráce se Střední průmyslovou školou Otrokovice - Wavin Academy

Projekt „Wavin do škol“ a spolupráce se Střední průmyslovou školou Otrokovice

08.03.2021

Jménem:

Mgr. Libor Basel, MBA, Ředitel školy

Ing. David Hubáček, Předseda předmětové komise oborů Instalatér a MIEZ

Miroslav Charuza,  ZŘPV oborů Instalatér a MIEZ, CTI ČR jmenovaný garant oboru Instalatér za Zlínský kraj

V rámci projektu „Wavin do škol“ byla naše škola SPŠ Otrokovice, která má ve své široké nabídce oborů učební obor Instalatér a maturitní obor Mechanik instalatérských a elektrotechnických zařízení, oslovena společností Wavin Czechia s.r.o. s nabídkou ke spolupráci na technické podpoře vzdělávání našich žáků těchto oborů s instalatéry.

Vzhledem k tomu, že prolínáme naši teoretickou výuku s odborným výcvikem všemi směry, včetně úzké spolupráce s bezmála 50 firmami Zlínského regionu, nezaváhali jsme ani na sebemenší chvíli s naší účastí. Naše škola je díky svému vedení, vybavení a práci pedagogických pracovníků na vysoké úrovni, což dokazuje i to, že jsme jmenováni CTI ČR vedoucí školou ve Zlínském kraji v oboru Instalatér. V rámci distanční výuky jsme se s maximálním úsilím pustili do on-line vyučovacích hodin na dálku přes jednotnou komunikační platformu MS Teams.

Distanční teoretická výuka neznamená vždy jen omezenou výuku. Samozřejmě je omezený osobní kontakt, ale naštěstí je mnoho způsobů jak zůstat ve spojení se žáky, učiteli i dalšími pracovníky školy. Je třeba se dívat na současnou situaci jako výzvu a nebránit se novinkám. Stačí notebook s kamerou, chytrý mobil a přenosu ze školy či dílny už nic nebrání. Žáci nemusí přijít o zajímavé výklady ze školního Experimentaria s interaktivními výukovými panely k vytápění, vzduchotechnice a alternativním zdrojům tepelné energie nebo dalších názorných expozic školy k dalším principům teplovodního vytápění, plynárenství a vodoinstalací.

V rámci výuky žáky během běžného školního roku navštěvují zástupci odborných firem s novinkami z praxe. Ani o tyto školení žáci nemusí být ochuzeni. Právě společnost Wavin Czechia nabídla mnoho webinářů i v rámci Wavinacademy. Žáci si nemusí zvykat na nové prostředí, protože webináře a školení společnosti Wavin jsou vedeny právě v komunikačních platformách podobných také s MS Teams. Žáci se účastní jednotlivých webinářů v rámci on-line výuky Instalatérů a oboru „MIEZ“ a to přímo v reálném čase s možností diskuze popřípadě sledují webináře ze záznamu. Naposledy se podařilo v rámci řádných rozvrhů sloučit do jedné vyučovací hodiny na dálku dvě třídy napříč učebními a maturitními obory a sdílením živého přenosu webináře „Nová tichá kanalizace Wavin AS+“.

Jsme rádi, že spojení mezi žáky a učiteli SPŠ Otrokovice, ale též utužení kontaktů s firmami z praxe, nezabrání ani doba covidová. Covid určitě život SPŠ Otrokovice nezastaví!

Tady to má (s)mysl!