Na rozvody vody využijte chytré materiály, ušetříte - Wavin Academy

Na rozvody vody využijte chytré materiály, ušetříte

13.10.2016

Plánujete novou realizaci či rekonstrukci rozvodů vody? Pak věnujte pozornost novým materiálům trubek, které nabízejí snadnou instalaci, ale také šetří vaše náklady!

Budoucnost patří plastům, těm chytrým
Zatímco ve starší zástavbě se stále ještě můžeme setkat s původními rozvody z trubek z pozinkované oceli, ve stavbách nových se vesměs používají trubky plastové. Důvod je jasný – nabízejí celou řadu výhod. Předně se tyto trubky díky své konstrukci a hydraulické hladkosti tak snadno nezanášejí a nezmenšuje se tedy postupně jejich vnitřní průměr, jak tomu je u trubek kovových. Běžné instalace z polypropylenu jsou také levnější a umožňují mnohem snadnější instalaci. Samozřejmostí je také jejich zdravotní nezávadnost, díky níž je lze využít pro rozvody pitné vody. Při využití v bytových domech a hotelech investoři ocení i nižší hlučnost při průtoku vody. Tolik k výhodám. A co je plastovým potrubím vyčítáno? Obvyklým argumentem bývá nižší odolnost vůči vyšší teplotě a tlaku. Tento argument je však dnes díky použití chytrých materiálů již lichý.

Chytrý polypropylen vyhrává na plné čáře
Mezi polypropylenovými trubkami totiž najdeme rozdíly. Vzhledem k tomu, že v této oblasti dochází k neustálému výzkumu a vývoji, firmy přicházejí na trh s trubkami z nových materiálů, které přinášejí další a další výhody. Podobně jako například trubka EVO, která se za krátkou dobu od svého uvedení na trh značně rozšířila, a to nejen v České republice, ale i v dalších evropských zemích, například v Bulharsku, na Ukrajině či v Portugalsku, kde se dokonce staly lídrem trhu. To, co činí tuto trubku tak zajímavou pro potenciální investory, je materiál, ze kterého je vyrobena. Jde o polypropylen nové generace PP – RCT, který se dříve používal jen v trubkách vícevrstvých. Nyní byl poprvé využit u celoplastové jednovrstvé trubky EVO a výsledkem je trubka se skvělými parametry, která šetří peníze a čas strávený instalací.

Trubky jsou lehčí a s vyšší průtočností
Díky svým vlastnostem umožňuje materiál PP-RCT vyrábět trubky s výrazně tenčí stěnou – trubky EVO jsou o 28 % lehčí a nabízejí o 37 % větší průtočnost ve srovnání s trubkami z PP-R PN 20, což umožňuje používat potrubí menších dimenzí a zajišťuje finanční úsporu. Výrobce udává, že pokud se investor rozhodne pro instalaci trubek do nového domu, ušetří 17 % při instalaci systémů pro rozvod teplé a studené vody a 14 % při instalaci rozvodů topení.

Bez nebezpečných nehod
Materiál, ze kterého má být provedena vodovodní instalace, musí také odpovídat vysokým bezpečnostním standardům. Každá nehoda, kdy by trubka například praskla nebo z ní nějak unikala voda, je totiž velmi náročná na opravu a likvidaci. Trubky EVO nabízejí vysokou odolnost na tlak a teplotu, je tedy možné se na ně plně spolehnout. Investor se nemusí bát, že bude muset záhy kopat ve stěně a trubku vyměňovat. Ostatně trubky mají dvacetiletou garanci, která dává najevo, že se výrobce o její pevnost nebojí, a to i při plné zátěži.

Pro instalatéry požehnání
Nezapomínejme také na to, jaké výhody přinášejí nové materiály samotným instalatérům. Pro ně totiž představuje práce s novými trubkami nemalou časovou úsporu. Jednak jsou trubky lehké, takže se s nimi opravdu snadno manipuluje, jednak je snadné a rychlé jejich napojování. Práce s trubkou EVO neklade na instalatéry žádné nové požadavky. Spojování trubek EVO je stejné jako klasických trubek z PPR. Při dodržení svařovacích parametrů z montážního předpisu vznikne naprosto homogenní svar.

O tom, že budoucnost patří chytrým plastům, pojednává článek, který byl publikován v časopisu Materiály pro stavbu č. 7. Článek v PDF najdete zde.

obal-m7-materialyprostavbu