Nové potrubí pro rozvody inženýrských sítí PE 100 DL od Wavin Osma - Wavin Academy

Nové potrubí pro rozvody inženýrských sítí PE 100 DL od Wavin Osma

15.11.2013

Společnost Wavin Osma, přední český specialista na plastové potrubní systémy, představila inovované potrubí pro rozvody vody, kanalizace a plynu PE 100 označené zkratkou DL. Trubky složené ze dvou vrstev se pokládají do otevřeného výkopu a do pískového lože. Vhodné jsou k použití všude tam, kde není možné aplikovat alternativní bezvýkopové způsoby pokládky v kombinaci s potrubím PE 100 RC.

Nové konstrukční řešení oblíbené trubky PE 100 je založeno na dvou vrstvách (double layer, DL). Vnější, barevně odlišená vrstva o síle 10 % celkové tloušťky trubky slouží především jako signalizační vrstva k snadné identifikaci poškození potrubí. Potrubí je vyrobeno z čistého, tzv. virgin polyethylenu bez jakékoliv příměsi recyklátu nebo regranulátu a dodává se v průměrech 32-450 mm.

Potrubí PE 100 DL má stejné fyzikální i mechanické vlastnosti, rozměry i svařovací postupy jako standardní černé nebo celobarevné potrubí PE 100, které je na českém trhu k dispozici již od roku 1990. Tím, že potrubí patří do skupiny HD-PE (vysokohustotní polyetylen) je navzájem svařitelné se všemi HD-PE potrubími bez omezení.

Potrubí PE 100 DL se ukládá stejně jako jednovrstvé potrubí PE 100 výhradně do otevřeného výkopu a do pískového lože. Jeho hlavní výhodou je nová, dvouvrstvá konstrukce stěny, která jednak umožní snadnou vizuální kontrolu poškození, jednak znemožní výrobcům využívat při výrobě nekvalitní materiály. Vzhledem k tomu, že se toto potrubí prodává za velmi podobnou cenu jako původní jednovrstvá varianta, lze očekávat, že se v budoucnu stane standardem nejen v České republice, ale i v celé Evropě.

Nové potrubí Double Layer