Co má společného sopka s vodovodním potrubím? - Wavin Academy

Co má společného sopka s vodovodním potrubím?

03.04.2017

Odpovědí je čedič neboli basalt sopečného původu, který vyniká mimořádnou odolností. Čedičová vlákna jsou vysoce pevná a ohebná a předčí svými fyzikálními, mechanickými a chemickými vlastnostmi vlákna skleněná.
A právě proto byla jeho vlákna využita v konstrukci unikátní trubky určené pro rozvody vody a topení s názvem Fiber Basalt Plus.

Čedič byl pro výrobu potrubní použit vůbec poprvé. Jedná se přitom o materiál, který již dříve prokázal své mimořádné vlastnosti. Využití nachází v automobilovém a leteckém průmyslu nebo při výrobě čepelí větrných mlýnů. Výrobce Wavin Ekoplastik zkombinoval nebo propojil čedičová vlákna s polypropylenem nové generace PP-RCT, typ 4. Výsledkem je mimořádně odolná trubka, a to jak z pohledu vyšších teplot a vyššího tlaku, tak i mechanického poškození. Tyto mimořádné vlastnosti umožňují použití i v náročných podmínkách či pro stavby, kde se očekává vyšší zátěž.

Příkladem nedávné instalace může být projekt DOM BRNO. Jde o moderní polyfunkční komplex, který roste v centru moravské metropole. Stavba má celkem 9 pater, a proto byla vyžadována trubka s co nejmenší teplotní roztažností. Tuto podmínku umí trubky Fiber Basalt Plus bez problémů splnit – mají díky své konstrukci třikrát menší teplotní délkovou roztažnost v porovnání s tradičně využívanými celoplastovými trubkami z PP-R. Vykazují i vyšší tlakovou odolnost při vysokých teplotách, která zajišťuje vyšší bezpečnost rozvodu. Zároveň vyšší průtočnost trubek Fiber Basalt Plus ve výsledku umožňuje užití menších průměrů, což při montáži znamená menší pracnost. Trubky Fiber Basalt Plus se vyrábí v České republice, věhlas ale získaly již napříč všemi kontinenty a dokonce jsou držiteli hned několika ocenění.

Výškové budovy přitom nejsou jediným místem, kde jsou vlastnosti trubek Fiber Basalt Plus žádoucí. Své místo najdou ve větších projektech, jako jsou hotely nebo domovy seniorů. Hlavní důvod? Bezpečnost! U trubek s vysokou odolností proti tlaku a vysokým teplotám, a to i při plné zátěži, totiž nehrozí havarijní stav, se kterým potom souvisí rozsáhlá rekonstrukce objektu.

Fiber Basalt Plus