Podlahové, anebo ústřední topení? Obojí s chytrými materiály. - Wavin Academy

Podlahové, anebo ústřední topení? Obojí s chytrými materiály.

02.05.2017

Stavíte, či rekonstruujete dům a nemůžete se rozhodnout, zda zvolit podlahové, anebo ústřední topení? Oba systémy mají svá pro a proti. Jedno však mají společné. Pokud se při jejich realizaci spolehnete na moderní materiály, můžete v relativně krátkém horizontu ušetřit nemalé prostředky.

Současné trendy v oblasti vytápění obytných i komerčních budov jsou jasné. Na prvním místě je energeticky úsporný provoz a širší využívání alternativních zdrojů energie, například ve formě solárních kolektorů a tepelných čerpadel. Tomuto trendu musí ovšem odpovídat i potrubní systémy, které k rozvodu tepla slouží. I když se měděné či ocelové trubky stále využívají ve velkých projektech, u menších realizací, jako například u rodinných domů, se ke slovu dostávají trubky z plastů. Za jejich nabídkou stojí dlouholetý a neúnavný výzkum a vývoj, díky kterému lze dnes využívat materiály s mimořádnými vlastnostmi – například s vynikající odolností vůči tlaku a teplotě anebo nízkou teplotní roztažností. K jejich výhodám oproti kovovým rozvodům pak zcela neoddiskutovatelně patří snadná a bezpečná montáž, nižší cena a skutečnost, že se trubky nezačnou zanášet a korodovat.

Znáte zkratky PE-Xc/Al/PE-HD a PP-RCT?
V zásadě se jedná o dva druhy plastových trubek. Tou první je v současnosti hojně využívaná vícevrstvá trubka složená ze síťovaného polyethylenu, hliníku a polyethylenu (PE-Xc/Al/PE-HD), tou druhou pak trubka vyrobená z polypropylenu nové generace, PP-RCT, typ 4. Právě v tomto materiálu leží dle výrobců plastových potrubních systémů budoucnost. Trubky z materiálu PP-RCT totiž nabízejí celou řadu výhod – vysokou teplotní a tlakovou odolnost, či vysokou průtočnost i v menších průměrech. Každý investor také bezpochyby ocení skutečnost, že rozvody z těchto trubek a tvarovek vykazují malé tlakové ztráty, což umožňuje udržovat v otopných soustavách nižší teploty. Zároveň lze volit méně výkonné oběhové čerpadlo. Instalace těchto systémů slibuje až 20 % úspory na materiál, montáž i následný provoz (srovnání s běžně využívaným systémem, jehož základem jsou trubky z PE-Xc/Al/PE-HD).

Ekoplastik Heat – správná volba pro podlahové i ústřední topení
Obě jmenované trubky jsou součástí systému Ekoplastik Heat, který v souladu s aktuálními trendy v oblasti vytápění vyvinula společnost Wavin Ekoplastik. Pro podlahové či ústřední vytápění mohou zákazníci vybírat hned ze tří variant. Pro běžné projekty, při nichž se klade velký důraz na nízké náklady, je vhodný Ekoplastik Heat Optimum, který přináší úspory vstupních i dlouhodobých provozních nákladů. Součástí tohoto systému jsou dva typy vícevrstvých trubek z PP-RCT, Fiber Basalt Plus s čedičovým vláknem a Stabi+ s aluminiovou fólií i kyslíkovou bariérou. Pro náročnější projekty je určený Ekoplastik Heat Premium, který je oblíbený pro velmi rychlou a snadnou montáž otopného systému do zdí i podlahy. Trubky jsou dodávány v kolech nebo tyčích z PE-Xc/Al/PE-HD a díky jejich ohebnosti je možné systém použít i pro podlahové vytápění s menším počtem tvarovek. Kombinaci výhod obou předchozích systémů přináší Ekoplastik Heat Kombi. Jeho využitím lze docílit ideálního ekonomického řešení při zachování veškeré kvality. PP-RCT trubky Stabi+ se vyrábějí v široké škále dimenzí (16 – 110 mm), a proto jsou velmi vhodné pro realizaci hlavních horizontálních a vertikálních páteřních potrubních rozvodů. Pro podlahové a dopojovací potrubí pak lze využít trubky PE-Xc/Al/PE-HD.

Podlahové i ústřední topení pro maximální tepelný komfort
Hlavním cílem každého otopného systému je zajištění maximálního tepelného komfortu. V případě ústředního topení stačí reagovat jednoduchým otočením kolečkem na radiátoru anebo posunutím teploty na termostatu a efekt se dostaví prakticky okamžitě. Podlahové systémy vytápění mohou být naproti tomu pro člověka poněkud hůře ovladatelné, ale energii distribuují mnohem rovnoměrněji. Topnou vodu stačí ohřívat na 30–40 °C a lidé mohou při zachování požadovaného teplotního komfortu teplotu na termostatu často snížit až o 2 stupně oproti klasickým topným systémům. Celková spotřeba energie pak poklesne řádově až o 20 %. Je tedy už jen na preferencích každého zákazníka, kterou variantu zvolí – zda se rozhodne pro topení v podlaze, nebo ústřední topení anebo dokonce kombinaci obou způsobů. Systémy Heat jsou k dispozici pro všechny varianty, a to je nejdůležitější. Článek byl publikován zde: https://www.estav.cz/cz/4949.podlahove-anebo-ustredni-topeni-oboji-s-chytrymi-materialy

Podlahové topení

Podlahové topení